Неизвестни подробности за Мекотели

Неизвестни подробности за Мекотели

Неизвестни подробности за Мекотели

Blog Article



Тъй като октоподите нямат кости, хищниците могат да изядат цялото животно. Както казва Марк Норман, световен експерт по живите цефалоподи към музея „Виктория“ в Мелбърн, Австралия: „Тези животни са чисто месце, което се разхожда наоколо – истинско филе миньон.“

Според някои от изследователите хелционелидите представляват примитивни коремоноги.

Други заболявания Как да предотвратим подагра и бъдещи пристъпи

При мидите устата започва с чифт пипала, снабдени с ресничест епител. Те насочват водния поток заедно с хранителните частици към устата. Поради липсата на глава липсват глътка, радула, челюсти и други органи свързани с тази част на храносмилателната система.

Мекотелите, които се намират на ръба на изчезване, притежават общи черти. Това са късното настъпване на полова зрялост, относително дълга продължителност на живота, ниска плодовитост, ограничен ареал и специфична среда на местообитание.

Това, което отличава октоподите и сепиите (и в по-малка степен мекотели – и калмарите), е, че могат да се прикриват в движение.

В началото на размножителния период се образуват мъжките полови клетки.Два охлюва застават в определена поза и разменят сперматозоиди.След това започва размножаването.По този начин те се предпазват от самооплождането, точно като дъждовните червеи.

Те се движат по дъното с помощта на пипала, изпълнявайки не само функциите за улавяне на храна и защита от врагове, но и функцията на движението.

Мекотелото обикновено не причинява белези, освен ако подутините не са подбрани или надраскани.

Жизненият цикъл при мекотелите показва също голямо разнообразие. Сухоземните мекотели и главоногите се развиват без да преминават през междинни форми.

Тя  се изпълва с газ и по този начин помага на животните да се издигат нагоре.

Маллускът може бавно да се движи по дъното. За целта той има специално устройство - дебел мускулен орган - „крак“, който, ако е необходимо, е стърчан от мивката. Двойни мекотели принадлежат към типичните вторични животни, тъй като тяхната токсичност, често много силна, зависи от храната, която получават.

Овие мекотели немаат глави, а нивните тела целосно се состојат од „стапало“ во облик на клин.

Вижте още: Октоподите – майстори на камуфлажа и сръчни ловци

Report this page